نیکولا تسلا کیست؟ 

 

 نیکولا تسلا ، (زاده 9/10 ژوئیه 1856 ، اسمیلان ، امپراتوری اتریش [در حال حاضر در کرواسی] - درگذشته 7 ژانویه 1943 ، نیویورک ، نیویورک ، ایالات متحده) ، مخترع و مهندس صرب آمریکایی که میدان مغناطیسی دوار را کشف و ثبت کرد ، اساس اکثر ماشین آلات جریان متناوب. او همچنین سیستم انتقال قدرت سه فاز را توسعه داد. وی در سال 1884 به ایالات متحده مهاجرت کرد و حق ثبت اختراع را به سیستم دینام های جریان متناوب ، ترانسفورماتورها و موتورهای خود به جرج وستینگهاوس فروخت. در سال 1891 او سیم پیچ تسلا را اختراع کرد ، یک سیم پیچ القایی که به طور گسترده در فناوری رادیو استفاده می شود.

تسلا از خانواده ای با اصالت صربستانی بود. پدرش یک کشیش ارتدوکس بود. مادرش تحصیل نکرده اما بسیار باهوش بود. با بالغ شدن ، تخیل و خلاقیت قابل توجهی و همچنین لمس شاعرانه ای از خود نشان داد.

وی برای آموزش مهندسی ، در دانشگاه فنی گراتس ، اتریش و دانشگاه پراگ تحصیل کرد. در گراتز او ابتدا دینام گرام را دید که به عنوان یک ژنراتور عمل می کرد و هنگامی که معکوس شد ، به یک موتور الکتریکی تبدیل شد و راهی برای استفاده از جریان متناوب به نفع خود تصور کرد. بعداً ، در بوداپست ، او اصل میدان مغناطیسی دوار را تجسم کرد و برنامه هایی برای موتور القایی ایجاد کرد که اولین گام او برای استفاده موفق از جریان متناوب باشد. در سال 1882 تسلا در پاریس برای شرکت Continental Edison کار کرد و در حالی که در سال 1883 در اشتراسبورگ ماموریت داشت ، اولین موتور القایی خود را بعد از ساعت کار ساخت. تسلا در سال 1884 عازم آمریکا شد و در نیویورک با چهار سنت در جیب خود ، چند شعر خود و محاسبات مربوط به یک ماشین پرنده وارد نیویورک شد. او ابتدا با توماس ادیسون مشغول به کار شد ، اما این دو مخترع از نظر سابقه و روش با یکدیگر فاصله زیادی داشتند و جدایی آنها اجتناب ناپذیر بود.

 

در ماه مه 1888 جورج وستینگهاوس ، رئیس شرکت برق وستینگهاوس در پیتسبورگ ، حق ثبت اختراع سیستم چند فازی تسلا از دینام ها ، ترانسفورماتورها و موتورهای جریان متناوب را خرید. این معامله باعث نبرد قدرت تیتانیکی بین سیستم های جریان مستقیم ادیسون و رویکرد جریان متناوب تسلا-وستینگهاوس شد که در نهایت پیروز شد.

 

تسلا به زودی آزمایشگاه خود را تاسیس کرد ، جایی که می توان به اختراع خود اختیار اختیار داد. وی با سایه نگاری هایی مشابه آنچه که بعداً توسط ویلهلم رونتگن مورد استفاده قرار گرفت ، هنگامی که اشعه ایکس را در سال 1895 کشف کرد ، آزمایش کرد. آزمایش های بیشمار تسلا شامل کار بر روی لامپ دکمه کربنی ، قدرت رزونانس الکتریکی و انواع مختلف روشنایی بود.

تسلا برای از بین بردن ترس از جریان های متناوب ، نمایشگاه هایی را در آزمایشگاه خود برگزار کرد که در آن با اجازه دادن به جریان برق در بدنش ، لامپ ها را روشن می کرد. او اغلب برای سخنرانی در داخل و خارج از کشور دعوت می شد. سیم پیچ تسلا ، که او در سال 1891 اختراع کرد ، امروزه به طور گسترده در دستگاه های رادیویی و تلویزیونی و سایر تجهیزات الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرد. در آن سال تاریخ تابعیت ایالات متحده تسلا نیز مشخص شد.

وستینگهاوس از سیستم جریان متناوب تسلا برای روشن کردن نمایشگاه کلمبیای جهان در شیکاگو در سال 1893 استفاده کرد. این موفقیت عامل برنده شدن قرارداد آنها برای نصب اولین ماشین آلات قدرت در آبشار نیاگارا بود که نام تسلا و شماره ثبت اختراع را داشت. این پروژه تا سال 1896 نیرو را به بوفالو منتقل کرد.

در سال 1898 تسلا اختراع خود را از یک قایق خودکار با هدایت از راه دور اعلام کرد. هنگامی که شک و تردید مطرح شد ، تسلا ادعاهای خود را در مورد آن در حضور جمعیتی در مدیسون اسکوئر گاردن اثبات کرد.

در کلرادو اسپرینگز ، کلرادو ، جایی که از ماه مه 1899 تا اوایل سال 1900 در آنجا اقامت داشت ، تسلا آنچه را که مهمترین کشف خود می دانست - امواج ساکن زمینی انجام داد. با این کشف او ثابت کرد که زمین می تواند به عنوان رسانا مورد استفاده قرار گیرد و در یک فرکانس الکتریکی معین طنین انداز شود. او همچنین 200 لامپ بدون سیم را از فاصله 40 کیلومتری (25 مایل) روشن کرد و رعد و برق ساخته دست بشر ایجاد کرد و برق هایی به ابعاد 41 متر (135 فوت) تولید کرد. زمانی او مطمئن بود که در آزمایشگاه کلرادو سیگنال هایی از سیاره دیگری دریافت کرده است ، ادعایی که در برخی مجلات علمی مورد تمسخر قرار گرفت.

عکس تبلیغاتی نیکلا تسلا در آزمایشگاه خود در کلرادو اسپرینگز ، کلرادو ، در دسامبر 1899. تسلا با "فرستنده بزرگنمایی" خود ، که قادر به تولید میلیون ها ولت برق بود ، عکس گرفت. طول تخلیه نشان داده شده 6.7 متر (22 فوت) است
.
کتابخانه Wellcome ، لندن

پس از بازگشت به نیویورک در سال 1900 ، تسلا ساخت و ساز در لانگ آیلند یک برج پخش جهانی بی سیم را با سرمایه 150،000 دلار از سرمایه گذار آمریکایی J. Pierpont Morgan
آغاز کرد. تسلا مدعی شد که این وام را با اختصاص 51 درصد از حق ثبت اختراع خود در زمینه تلفن و تلگراف به مورگان ، تأمین کرده است. او انتظار داشت که ارتباطات جهانی را فراهم کرده و امکاناتی را برای ارسال تصاویر ، پیام ها ، هشدارهای آب و هوا و گزارش موجودی فراهم کند. این پروژه به دلیل وحشت مالی ، آزمایشگاه رها شد