وردپرس یک سیستم مدیریت محتوا (CMS) برای ایجاد و راه‌اندازی وب‌سایت است. وردپرس در ابتدا به‌عنوان یک پلتفرم برای ساخت وبلاگ بود اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و آپدیت‌های متنوع تبدیل به یک سیستم مدیریت محتوا یا بهتر است بگوییم سایت ساز کامل شده است و با آن می‌توان انواع سایت‌های مختلف اعم از فروشگاهی، خبری، آموزشی، شرکتی، شخصی و … ساخت.
باید به این نکته اشاره‌کنیم که برای ساخت سایت با وردپرس نیاز به یادگیری هیچ زبان برنامه‌نویسی نیست و شما بدون نوشتن حتی یک خط کد و تنها با استفاده از قالب‌ها و افزونه‌های از پیش کد نویسی شده می‌توانید سایت دلخواه خود را راه‌اندازی کنید. در ادامه به بررسی مزایای وردپرس می‌پردازیم.

مزایا و معایب وردپرس

وردپرس دارای مزایای بسیاری است که همین مزیت‌های ارزشمند آن باعث می‌شود که بسیاری از کسانی که می‌خواهند برای کسب‌وکار خود سایت راه‌اندازی کنند از ین روش برای طراحی و ایجاد سایت خود استفاده کنند.

مزیا وردپرس :

1)رایگان بودن

2)سادگی نصب و راحتی در استفاده

3)امکان ساخت وب‌سایت‌های ریسپانسیو

4)انعطاف پذیری

5)سئو یا بهینه‌سازی موتورهای جست‌وجو

6)امنیت وردپرس

معایب وردپرس :

1)سرعت پایین در بسیاری از قالب‌ها

2)عدم توانایی وردپرس در ساخت پروژه‌های خیلی تخصصی

همچنین یکی دیگر از معایب وردپرس عدم توانایی وردپرس در مدیریت درست سایت‌ها و پروژه‌های بزرگ شرکتی یا هلدینگی است.مثلا اگر شما می‌خواهید شرکت نفت ایران را مدیریت کنید یا سایتی به قدرت یوتیوب داشته باشید باید از زبان برنامه نویسی استفاده کنید.

پایتون چیست

پایتون یک زبان برنامه نویسی شی گرا، سطح بالا و اپن سورس است. زبان برنامه نویسی پایتون (Python Programming Language) دارای یک کتابخانه قدرتمند و حرفه‌ای در زمینه طراحی وب است. همچنین یادگیری این زبان بسیار آسان و راحت است به همین دلیل بسیاری از برنامه نویسان این زبان را برای شروع برنامه‌ نویسی خود انتخاب می‌کنند. همچنین سادگی این زبان باعث محبوبیت فراوان آن بین برنامه نویسان شده است.

مزایای طراحی سایت با پایتون نسبت به وردپرس
  • زمانی که وب‌سایت خود را با زبان برنامه نویسی طراحی می‌کنید، برنامه نویس صفر تا صد آن را طبق نیازهای سایت شما و متناسب باسلیقه و به‌دلخواه شما طراحی می‌کند بنابراین اگر قصد داشته باشید امکان یا قابلیتی را گسترش دهید یا به سایت خود اضافه کنید به‌راحتی می‌توانید این کار را انجام دهید.
  • وب‌سایت‌هایی که با زبان برنامه نویسی طراحی شده‌اند به‌دلیل اختصاصی بودن دارای سرعت بسیار بالایی هستند.
  • وب‌سایت‌هایی که با زبان برنامه نویسی خاصی مانند پایتون طراحی می‌شوند دارای امنیت بسیار بالایی هستند بنابراین امکان هک شدن آن‌ها بسیار پایین است. البته اگر واقعا برنامه‌نویس مجربی این سایت را طراحی کند.
  • یکی از بهترین ویژگی‌های زبان برنامه نویسی پایتون انعطاف پذیری بالای آن است بنابراین شما می‌توانید به‌راحتی تغییرات دلخواه خود را در سایت انجام دهید. البته نه به راحتی! با برنامه‌نویسی!

معایب طراحی سایت با پایتون
  • به‌دلیل اینکه طراحی سایت با زبان برنامه نویسی کمی پیچیده است و طراحی آن‌ها از صفر تا صد بر عهده برنامه نویس است بنابراین مدت زمان زیادی طول می‌کشد تا سایت آماده راه‌اندازی شود.
  • از دیگر معایب طراحی سایت با زبان برنامه نویسی پایتون هزینه بالا برای ساخت سایت است. زیرا این سایت توسط یک تیم باتجربه طراحی می‌شود بنابراین برای ساخت آن باید هزینه بالایی بپردازید.
  • سایت هایی که با زبان برنامه نویسی و به‌صورت اختصاصی طراحی می‌شوند بهینه‌سازی و سئو آن‌ها کار بسیار دشوار و پیچیده‌ای است که این موضوع یکی از معایب بزرگ سایت‌های اختصاصی است.
کلام آخر
هدف از این مقاله ارزیابی ویژگی ها، مزیای طراحی وردپرس و زبان برنامه نویسی پایتون در کنار هم بود؛ همان‌طور که متوجه شدیم، وردپرس و پایتون هر دو مزایا و معایب خود را دارند و ما باید بر اساس نیازهای خود انتخاب کنیم که از کدام یک برای وب سایت خود استفاده کنیم.
برای صرفه جویی در وقت و هزینه، وردپرس بهترین گزینه است، اما اگر به سایتی با سلیقه صفر تا صد و عناصر طراحی متمایز نیاز داشته باشیم، زبان برنامه نویسی پایتون عالی است؛ در حالت کلی وردپرس نسبت به برنامه نویسی پایتون گزینه بسیار بهتری برای ساخت وب سایت میباشد.

*زمان پاسخگویی به سوالات شما دوستان عزیز :

صبح ها : از ساعت 08:30 الی 12:30
عصرها : از ساعت 16:00 الی 19:00
 
*برای دانستن بیشتر شما از برگزاری دوره های ما :

تمام دوره های ما در 3 پارت به صورت خصوصی و عمومی برگزار می شود
صبح ها _عصرها_شب ها
 
*با شماره های 37247567 _ 37254818 _09135253912 می توانید تمام سوالات خود را در رابطه با دوره ها و زمان شروع آن و... از مسئول آموزش ما خانم شاکری بپرسید .